Wielu właścicieli kotów przeraża widok kichającego i cieknącego z nosa pupila. Katar u kota może być równie uciążliwy jak u człowieka, a dodatkowo często wiąże się z całą paletą dziwnych zachowań, które trudno przeoczyć. Jeśli Twój kot zaczął mruczeć nie tylko z radości, ale i z powodu zatkanego nosa, nie panikuj – jest kilka sposobów, które pomogą mu wrócić do formy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak poradzić sobie z tym problemem.

Sprawdź przyczynę kataru

Najważniejszą rzeczą, jaką musisz zrobić, to zastanowić się, co mogło wywołać katar u Twojego kota. Może to być zwykłe przeziębienie, które podobnie jak u nas, może przejść samo, albo bardziej skomplikowane schorzenie. Katar u kota może być wynikiem infekcji wirusowej, bakteryjnej, alergii, a nawet niektórych chorób przewlekłych.

Jeśli kot ma katar przez kilka dni, wówczas warto skonsultować się z weterynarzem, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań postawi diagnozę. Czasem z pozoru niegroźny katar może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, dlatego nie należy go ignorować, choć przecież koty, jak zawsze, wiedzą, jak udawać, że wszystko jest w porządku.

ZOBACZ TEŻ:  Jak wygląda kazuar?

Ułatw kotu oddychanie

Jeśli przyczyną kataru u kota jest jedynie drobne przeziębienie, najlepszym rozwiązaniem będzie pomóc mu oddychać. W tym celu możesz stworzyć w domu odpowiednie warunki. Zadbaj o to, by powietrze w pomieszczeniu było odpowiednio wilgotne. Możesz użyć nawilżacza powietrza lub zawiesić na kaloryferze mokry ręcznik. Wilgotne powietrze pomoże kotu pozbyć się zalegającej wydzieliny z nosa.

Warto też zadbać o to, by kot miał dostęp do świeżego powietrza, dlatego otwórz okno, ale pamiętaj, by nie wystawiać go na zimne wiatry. Czasem, gdy nie chcemy, żeby kot poczuł się gorzej, możemy po prostu zamknąć go w ciepłym, ale dobrze wentylowanym pomieszczeniu, aby mógł odpocząć i poczuć się lepiej.

Wspomóż leczenie farmakologiczne

W przypadku, gdy katar jest wynikiem infekcji, Twój weterynarz może zalecić stosowanie odpowiednich leków. Może to być antybiotyk lub lek przeciwwirusowy, w zależności od rodzaju infekcji. Nigdy nie podawaj swojemu kotu leków przeznaczonych dla ludzi, bo niektóre z nich mogą mu zaszkodzić. Zawsze zapytaj weterynarza o najlepsze rozwiązanie.

Nie zapominaj także o podawaniu kotu dużej ilości wody – nawodnienie jest kluczowe w leczeniu wszelkich infekcji. Koty rzadko same piją odpowiednią ilość wody, więc warto zadbać o to, by miały dostęp do świeżej wody przez cały dzień. Możesz także rozważyć podawanie mu specjalnych preparatów wspomagających odporność.

ZOBACZ TEŻ:  Co ile powinno się szczepić psa przeciwko wściekliźnie

Zadbaj o higienę kota

Kiedy kot ma katar, może to oznaczać sporo dodatkowej pracy, zwłaszcza w kwestii higieny. Często trzeba przetrzeć koci nos, aby pozbyć się zalegającej wydzieliny. Nie zapominaj, by zrobić to delikatnie, używając chusteczek nawilżanych dla zwierząt lub zwykłych gazików nasączonych wodą. Pamiętaj, że koty nie są zbyt zadowolone z takich zabiegów, ale jeśli chcesz, aby twój pupil czuł się lepiej, musisz wykazać się cierpliwością.

Jeśli katar utrzymuje się przez dłuższy czas, a Twoje starania w zakresie higieny nie przynoszą rezultatu, warto skonsultować się z weterynarzem, który z pewnością podpowie Ci najlepsze metody oczyszczania nosa kota, np. za pomocą specjalnych sprayów lub inhalacji. Dbając o higienę, pomożesz kotu w szybszym powrocie do zdrowia, a także zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się infekcji.

Avatar

By Marek Szostak

Marek to nasz redaktor z ogromną pasją do wnętrz i projektowania przestrzeni. Z wykształcenia architekt, z zamiłowania – doradca w zakresie aranżacji wnętrz. Jego artykuły to połączenie praktycznych porad z estetycznym podejściem, które sprawiają, że każdy dom może stać się wyjątkowy.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *